Dobre praktyki: Codzienna obserwacja zagrożeń. Karta obserwacji zagrożeń.Badanie kultury bezpieczeństwa. Część 6



Finlandia. Firma Skanska Finland, jako główny wykonawca udziela informacji na temat zasad bezpieczeństwa na budowie, w tym na temat stosowania kart obserwacji zagrożeń w odniesieniu do każdego nowego pracownika wchodzącego na teren budowy.
Pracownik otrzymuje także kieszonkowy dziesięciokartkowy bloczek kart obserwacji zagrożeń. 
Do bloczku dołączona jest krótka instrukcja. Oczekuje się, że wypełnianie kart obserwacji zagrożeń będzie jak najłatwiejsze.
Istnieje stały wykaz zagrożeń najczęściej spotykanych na budowach. Zidentyfikowane zagrożenie można wskazać zaznaczając na karcie określone pole, ale w razie potrzeby użytkownik może także dodać inne zagrożenia.
Po zidentyfikowaniu zagrożenia pracownik powinien także zaznaczyć propozycję jego usunięcia. Następnie kartę przekazuje się do inspektora firmy Skanska, który zapoznaje się z poczynionymi obserwacjami i niezwłocznie udziela pracownikowi informację zwrotną.
Obserwacje te są następnie przedmiotem dyskusji podczas cotygodniowych spotkań na budowie. W końcu, inspektor wprowadza obserwacje do systemu informacji dotyczących bezpieczeństwa opartego na intranecie, określa czynnik ryzyka obserwacji i informuje o podjętych działaniach.
System informacji dotyczących bezpieczeństwa automatycznie generuje powiadomienie w formie wiadomości elektronicznej wysyłane do kierownika budowy i personelu ds. bezpieczeństwa firmy Skanska. Każda budowa ma własną kartę wyników zamieszczoną na stronie internetowej, pomagającą w monitorowaniu liczby obserwacji i ich treści.
Wyniki:
Obserwacje zagrożeń w różny sposób promują zapobieganie wypadkom:
  • umożliwiają pracownikom i inspektorom identyfikację niebezpieczeństw i na natychmiastowe zastosowanie środków zapobiegawczych lub naprawczych,
  • promują komunikację i edukację na poziomie osobistym i na budowie.
Od czasu, gdy w 2004 r. przedsiębiorstwo zaczęło gromadzić obserwacje zagrożeń, doszło do spadku wskaźnika wypadków, przy czym zaobserwowano pośredni związek między liczbą obserwacji zagrożeń i wskaźnikiem wypadków.[1]




[1] European Agency for Safety and Health at Work: Case studies, 2009/2012, www.skanska.fi
22.12.2014


Zmęczenie fizyczne pracownika jest efektem stymulacji mózgu stresem różnego rodzaju.

Poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest pułap stresu objawiający się nurologicznie np. przez pomyłki językowe, jąkanie się, zawstydzenie, wycofanie z dyskusji, mimowolne ruchy ciała, zapominanie. 

To jedne z pierwszych obajów ogólnego zmęczenia. Stalking, myślenie o trudnościach życia utrudniają regenerację. Organizm pracuje stymulowany biochemią mózgu. Zagrożeniem jest immunodepresja. Pracownik jest zadowolony, firma też. Jak długo? 

Blog AL

Kultura i klimat bezpieczeństwa organizacji. Część 7

Organizacja ucząca się. Teoria działania. Bariery w uczeniu się. Część 1

                                                              

Komentarze

Najczęściej czytane

Mapa kultury a innowacje. Charles O’Reilly narzędzie pomiarowe Organizational Culture Profile (OCP)

Partycypacja bezpośrednia. Partycypacja jako demokracja w miejscu pracy. Direct participation. Participation as a democracy in the workplace.

Ocena ryzyka na stanowisku pracy. Teoria i praktyka: co w sytuacji, kiedy procedury zaczynają stanowić problem?

Risk related to the Blue Ocean Strategy EN/PL

Uczenie się w organizacji: Problem, to nie problem. Problem to zmiana. Część 2

Dobre praktyki: CSR. Profilaktyka. Dyskryminacja i mobbing w pracy.