Mam kota (!) na punkcie bezpieczeństwa. Czy znam sąsiada?


"Stanowczo, łagodnie bez lęku" o zmianach, perspektywie postrzegania działania (ruchu) w czasie i kreatywności. 

To wszystko działo się już kiedyś i stanie się raz jeszcze. Wieczny powrót, w którym każda świadoma zmiana determinuje kolejną.
W każdym dniu, w każdym dziś zauważyć można ślad zamysłu przyszłości, do którego świadomość dziś dochodzi przez ślady postrzeganych zdarzeń i symboli świata przeszłości.
Tworzone ścieżki pamięci z drogowskazami myśli i uczuć prowadzą ku rozwiązaniu zamysłu, który staje się postrzeganiem intuicyjnym mogącym wpływać na ruch, ale niekoniecznie wpływającym na działanie.
Tworzenie „pieczątek czasu”, ścieżek pamięci, to budowa drogi. Drogowskazy, to znaczenia jakie nadajemy (przedmiotom, wartościom, uczuciom). Dla przykładu wieloznaczność słowa: KOT.
Słowo KOT czytane wspak TOK nabiera innego znaczenia. Połączenie KOT i TOK nasuwa kolejne skojarzenia. Trzecią możliwą kombinacją jest słowo: KTO.
Wewnętrzne BHP, zada pytanie: KTO kieruje tym, co myślę o słowie: KOT? Wieloznaczność tego słowa jest zaskakująca.
Istotne zatem są pytania, które możemy postawić sobie, jeśli dbamy o bezpieczeństwo i dążymy do zmian. Dla przykładu: co nas warunkuje? Stukanie w klawiaturę? Ton głosu? Spojrzenie i mimika twarzy, mikroekspresje? Mimikra? Czy znaczenia, które sami nadajemy? Kto, jak kierujemy naszą uwagą?
Dangers of Reading Micro Expressions Do We Really Want People to Learn How to Spot Micro Facial Expressions? Paul Ekman, PhD
Bez względu na metody i technikę sprawdźmy, co nas wodzi za nos. Lęk przed zmianą, śmiercią, szczęściem, stratą, niewypłacalnością? „Ślepe” zaufanie?
Te umysłowe czynności, inaczej: medytacja, wiążą się z nadawaniem sensu sygnałom docierającym do mózgu i z naszą wewnętrzną interpretacją. Stanami (mikro)świadomości, które pojawiają się w rezultacie nagłej koncentracji, „wodzenia za nos”.
Wiedza, być może której boimy się z powodu lęku przed samosądem i/lub osądem. Lęku przed byciem w zespole i byciem sobą. 
Na zmiany wpływa wiele sił: wewnętrznych i zewnętrznych.
Na pytanie: Czy Mam KOTa odpowiem: Tak. Na punkcie Zmian i Bezpieczeństwa, bo wolę Kota Żywego niż martwego.
W kontekście powyższego polecam zajęcia sportowe dla umysłu, publikację Mirosława Kocura: „Przestrzeń peripersosnalna w jaskiniach paleolitycznych.” Opowieść o historii człowieka, malowidłach naściennych, zaufaniu, o przestrzeni peripersonalnej: postrzeganiu siebie obok siebie, o napięciach wewnętrznych, i o migrenach: fizycznym bólu nieuwagi
oraz "Stanowczo, łagodnie, bez lęku" Marii Król-Fijewskiej.
09.01.2015

Komentarze

Najczęściej czytane

Mapa kultury a innowacje. Charles O’Reilly narzędzie pomiarowe Organizational Culture Profile (OCP)

Partycypacja bezpośrednia. Partycypacja jako demokracja w miejscu pracy. Direct participation. Participation as a democracy in the workplace.

Ocena ryzyka na stanowisku pracy. Teoria i praktyka: co w sytuacji, kiedy procedury zaczynają stanowić problem?

Risk related to the Blue Ocean Strategy EN/PL

Uczenie się w organizacji: Problem, to nie problem. Problem to zmiana. Część 2

Dobre praktyki: CSR. Profilaktyka. Dyskryminacja i mobbing w pracy.