Dobre praktyki: CSR. Profilaktyka. Dyskryminacja i mobbing w pracy.

Coraz częściej w ramach działań odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstwa podejmują inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji w pracy i mobbingowi.
Dużą wartość przynoszą też działania zmierzające do wyeliminowania tych zjawisk. Przekłada się to bowiem na lepszą atmosferę w pracy, ograniczają fluktuacje kadr, a tym samym przyczyniają się do zatrzymania wiedzy w przedsiębiorstwie oraz ograniczenia kosztów związanych z rekrutacją i adaptacją nowych pracowników.
W firmie Dr Irena Eris wydano wewnętrzny dokument o równym traktowaniu oraz "Obwieszczenie o równym traktowaniu w zatrudnieniu i przeciwdziałaniu mobbingowi". Zasady postępowania zostały jasno sprecyzowane. Pracownicy i pracownice zobowiązani są do informowania pracodawcy o każdym zaobserwowanym incydencie dotyczącym dyskryminowania lub mobbingu.
Powstały specjalne linie, które umożliwiają sygnalizowanie ewentualnych przypadków dyskryminacji np. Open Talk w BP Polska, Biała linia w British American Tobacco Polska, Gorąca linia ds. etyki i przestrzegania zasad w firmie Heinz.
27.12.2014

Komentarze

Najczęściej czytane

Mapa kultury a innowacje. Charles O’Reilly narzędzie pomiarowe Organizational Culture Profile (OCP)

Partycypacja bezpośrednia. Partycypacja jako demokracja w miejscu pracy. Direct participation. Participation as a democracy in the workplace.

Ocena ryzyka na stanowisku pracy. Teoria i praktyka: co w sytuacji, kiedy procedury zaczynają stanowić problem?

Risk related to the Blue Ocean Strategy EN/PL

Uczenie się w organizacji: Problem, to nie problem. Problem to zmiana. Część 2