Badanie kultury bezpieczeństwa. Część 11
Badanie kultury bezpieczeństwa dostarcza przede wszystkim informacji dotyczących wartości, postaw i norm zachowania w zakresie bezpieczeństwa pracy. Pomaga w określeniu celów, programów i działań poprawy organizacji i warunków pracy.
Jak wiele strat ponosi biznes przez ingerencję stalkingu
w bezpieczeńswto?
w bezpieczeńswto?
Zmęczenie fizyczne pracownika jest efektem stymulacji mózgu stresem różnego rodzaju. Poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest pułap stresu objawiający się nurologicznie np. przez pomyłki językowe, jąkanie się, zawstydzenie, wycofanie z dyskusji, mimowolne ruchy ciała, zapominanie. To jedne z pierwszych obajów ogólnego zmęczenia. Stalking, myślenie o trudnościach życia utrudniają regenerację. Organizm pracuje stymulowany biochemią mózgu. Zagrożeniem jest immunodepresja. Pracownik jest zadowolony, firma też. Jak długo?
D. Cooper zaproponował dwa wymiary kultury bezpieczeństwa:[1]
(1) widoczne przejawy kultury bezpieczeństwa związane z organizacją, zarządzaniem bezpieczeństwem i wykonywaną pracą,
(2) ukryte przejawy kultury bezpieczeństwa związane z czynnikami psychologicznymi.
(2) ukryte przejawy kultury bezpieczeństwa związane z czynnikami psychologicznymi.
![]() |
Model kultury bezpieczeństwa D. Cooper’a (1998) |
Badania ukrytych przejawów kultury bezpieczeństwa możliwe są do przeprowadzenia tylko przy czynnym udziale pracowników, nie są możliwe do przeprowadzenia jedynie przez zewnętrznego obserwatora. Wyróżnia się:
- badania klimatu bezpieczeństwa: kwestionariusze,
- badania „kompleksowe”: kwestionariusze do badania klimatu bezpieczeństwa, postaw pracowników, wartości, wywiady z pracownikami, analiza raportów z wypadków, analiza historii organizacji, analiza mitów i legend organizacyjnych.
Do badań widocznych przejawów kultury bezpieczeństwa można zastosować:
- audity SZ BHP,
- listy kontrolne,
- obserwacje; codzienna obserwacja zagrożeń np. karty obserwacji zagrożeń, analiza danych, wprowadzenie zmian, obserwacja zachowań pracowników, arkusze bezpiecznych zachowań, arkusze najczęściej występujących niebezpiecznych zachowań,
- kwestionariusze postaw i postrzegania, osobista motywacja do bezpiecznych zachowań, znajomość dobrych praktyk, „tłumaczenie” ryzyka, fatalizm i brak kontroli nad byciem bezpiecznym, optymizm "Nie jest prawdopodobne, że będę miał wypadek, jestem uważną osobą".
- pomiary środowiska fizycznego pracy,
- raporty z wypadków.
[1] D. Cooper "Improving safety culture", 1998
22.12.2014
Komentarze
Prześlij komentarz